top of page
  • bety712

Dračí ovoce morfologie a pěstování

Aktualizováno: 9. 2. 2023


Dračí ovoce je plodem popínavého kaktusu známého jako pitaya rodu Hylocereus. Tato rostlina je původem z jižního Mexika, tichomořské části Guatemaly a Kostariky.


Před patnácti lety byla pitaya prakticky neznámá, ale dnes je populární na evropském trhu a na globálním trhu, včetně Vietnamu, Kolumbie, Mexika, Costa Rica, USA (Florida a Kalifornie) a Nikaragua. My jsme se rozhodli pro pěstování na Kanárských ostrovech, kde je ideální klima i složení půdy. Ovoce z ostrovů dosahuje dokonce daleko vyšší kvality, než z výše zmíněných oblastí.


Morfologie


Pitaya je vytrvalá rostlina epifytické nebo suchozemské povahy, plazivého habitu a bohatého rozvětvení. Může dosáhnout délky 0,5 až 2 m.

Má dva typy kořenů:

  1. Primární kořeny tvoří systém tenkých a povrchových kořenů s absorpční funkcí.

  2. Sekundární nebo adventivní kořeny se vyvíjejí ve vzdušné části s podpůrnou funkcí.

Stonky nebo listy jsou vysoce rozvětvené, zelené, šťavnaté, se třemi hranami nebo stranami a členěné rovnými částmi. Okraje listů mají areoly, ve kterých jsou skupiny 2 až 4 trnů. Z horní části areol se rodí květy a rozvětvení. Stonek funguje jako regulátor vody a podílí se na fotosyntéze.


Květy jsou hermafroditní, velké (15-30 cm dlouhé), trubkovité a bílé, nažloutlé nebo růžové. Ze spodní části květu vyrůstají velké kopinaté, tenké a špičaté segmenty krémové barvy.

Její květy se otevírají pouze v noci a jsou velmi citlivé na měsíční světlo. Pokud je rostlina umístěna ve skleníku nebo zákrytu je počet květů velmi nízký nebo vůbec nekvete.

Mnoho druhů je třeba opylovat ručně. Křížením již existují variace, které opylovaní nevyžadují, ale výsledné ovoce je malé a není tak chutné.


Dračí ovoce je podle odrůdy bílé, karmínové nebo tmavě červené, existují však i světle žluté odrůdy. Dužina je prorostlá drobnými černými semeny.


Pěstování

Dračí ovoce preferuje teplé sub-vlhké klima. Daří se jí však i v suchém podnebí. Optimální teplota pro vývoj rostliny se pohybuje kolem 16-25ºC, nízké teploty nesnáší. Na druhou stranu teploty nad 38ºC mohou způsobit popáleniny. Z toho důvodu musí například v Brazílii aplikovat na pokožku rostlin opalovací krém.


Pěstování pitay vyžaduje vysokou svítivost pro rozvoj různých fyziologických procesů. Dostatečné slunečního i měsíčního svitu stimuluje rašení poupat.


Dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření může být pro pitaya škodlivé, takže je vhodné, aby jeho expozice byla částečná (30% stín). Nadbytek stínu však může způsobit snížení produkce.


Je to rostlina, která se snadno přizpůsobí suchým, chudým a kamenitým půdám. Preferují však vlhké, hlinitopísčité půdy, s dobrou drenáží pro jejich citlivost na přemokření, bohaté na organickou hmotu a mírně kyselé pH (5,5-6,5).


Rostlina nevyžaduje hojnou vodu. Podpůrná závlaha by měla být poskytnuta během prvních dvou let výsadby, aby se stimuloval adekvátní vegetativní růst. V následujících letech by se měla zalévat pouze během kvetení, protože pokud je zalévána v období sucha, může to způsobit jeho pokles.


Dračí ovoce má rozloženou produkci, která trvá od poloviny července do prosince. Sklízení plodů se musí provádět, když jsou zralé, s řezem od stopky, přičemž je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození plodu nebo listu. Plody musí být předkládány v perfektním stavu, bez skvrn a jizev.31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page