top of page
  • bety712

Odrůdy dračího ovoce a jejich odlišnosti


Dračí ovoce jsme si již představili v minulém článku. Teď je čas na prohloubení informací, abyste se stali skutečnými odborníky!


Základním dělením a nejvýraznějším rozdílem při členění odrůd není barva dužiny a slupky ovoce. Nejvýznamnější informací pro pěstitele je způsob opylování.


Hlavní dělení je na rostliny cizosprašné a samosprašné.

Existují desítky ne-li stovky odrůd a při hledání nejlepších z nich, je třeba vzít v potaz jakým způsobem dojde k oplodnění květů.

U cizosprašných odrůd jako je známý Undatus (červená slupka, bílá dužina), je třeba mít každých 10 rostlin jednoho opylovače. Často využívanou odrůdou pro tento účel je Purpusii, která má velké morfologické odlišnosti a snadno je poznáte jak podle stavby listů, tak podle odlišné barvy květů. Tyto odlišnosti jsou velmi důležité v praxi, protože opylování probíhá v noci a výrazná odlišnost mezi rostlinami pomáhá k urychlení práce.


V Jižní Americe, domovině této specifické rostliny, opylování provádí hmyz aktivní v noci a netopýři. Ti se však na Kanárských ostrovech nevyskytují a celá řada pěstitelů tedy preferuje odrůdy samosprašné. Pěstování dračího ovoce, které nepotřebuje ruční opylení je velmi pohodlné, kvalita a velikost ovoce se však nemůže měřit s cizosprašnými tipy.

U Samosprašných rostlin je vyšší riziko vzniku vad uvnitř ovoce. Hlavní a velmi častou z nich je vznik "želé textury". Jde o změnu konzistence dužiny, která ji vizuálně i chuťově odlišná. Tato změna může mít více příčin, například chybějící minerály v půdě.


Vada, kterou vidíte na obrázku se vyskytuje i u cizosprašných odrůd. Tam je, ale vždy způsobena chybným opylením.
Dalším způsob dělení odrůd je spojen s barvou dužiny. Hovoříme - li pouze o rodu Hylocereus, otevírají se na dveře do světa velké škály barev. Bílá, červená a růžová, to jsou tři základní barvy, mezi kterými se pohybuje velká paleta odstínů dužin. Zpravidla se shoduje barva slupky. Existuje však i odrůda, která má pokožku žlutou.

Nyní se budeme věnovat jednotlivým známým i méně častým variacím. Všechny zmíněné odrůdy si můžete fyzicky prohlédnout při návštěvě ostrova La Palma na plantáži Ostrov chuti.Bílé odrůdy


Undatus je jednou z nejznámějších odrůd pitay. Rostlina je velmi odolná vůči chorobám a má pevné listy, vhodné jako základ pro roubování. Jde o cizosprašnou odrůdu, která kvete ve vlnách (ze dne na den vykvetou stovky květů) během úplňkového týdne. Tento způsob kvetení je poněkud komplikací, protože nelze docílit postupné sklizně během, ale po 40 dnech od opylení získáte všechno ovoce najednou. Tento fenomén způsobuje kolísání hodnoty plodů.

Plody mají červenou pokožku a bílou dužinu. Hmotnostně se pohybují kolem 500-1200g, chutí je lze přirovnat k angreštu.


TRIANGULARIS

Další odrůda s bílou dužinou, která se pěstuje jen pro zpestření a nebo jako opylovač. Rostlina má citlivou pokožku na slunce a vysoké teploty. Ovoce je poněkud nevýrazné chuti a dosahuje hmotnosti do 600g.


ISIS GOLDEN

Isis golden je samosprašnou odrůdou, vytvářející žluté plody bez trnů s bílou dužinou. Rostlina je náchylná k chorobám a pěstuje se jako zpestření plantáže. Ovoce nemá výraznou chuť a hmotnostně se pohybuje mezi 150-500g. Pokud dojde k ručnímu opylení, ovoce má potenciál dostat se až na 700g váhy.


Červené odrůdy


HYBRIDUM

Hybridum je cizosprašná odrůda, pěstovaná pro svou nenáročnost a odolnost vůči chorobám. Ovoce má sytě rudou, až fialovou barvu. Chutí je často přirovnáváno k červené řepě. Vyhledávána pro svou pigmentaci a nenáročnost.

Plody mají velké sklony k praskání, proto se nám neosvědčila a z našeho pohledu nejde o ideální plodinu pro export, ani jako opylovač. Ovoce vzniklé spojením s touto odrůdou totiž přejímá její sklony k prasknutí.


PURPUSII

Purpusii je rostlina odlišná ve všech směrech. Listy jsou velmi silné, tuhé, kroutí se a mají delší trny. Manipulace s ní je tedy často komplikovaná a bolestivá. Liší se i barvou květů, díky čemuž ji snadno najdete mezi jinými rostlinami. Z tohoto důvodu se využívá hlavně jako opylovač.

Ovoce má fialovou dužinu a při konzumaci cítíte jakousi parfémovou dohru, která zůstane v ústech a činí tím odrůdu velmi jedinečnou. Hmotnost se pohybuje mezi 300-600g.


MARMEL

Marmel vytváří velmi dekorativní ovoce o hmotnosti do 450g. Plody jsou téměř dokonale kulaté a na první pohled odlišné od jiných odrůd. Dužina je rudá a pouští hodně barviva. Chuť sladko-kyselá.


JC01,JC02 a JC03

Poněkud zvláštní názvy ukrývají velmi chutné odrůdy! Naším favoritem jsou JC01 (může být i růžový uvnitř, pokud je opylen Undatusem) a JC02, které mají i nejdelší dobu kvetení ze všech odrůd. Rostliny mají tenké listy s jedním trnem v ohybech a velmi snadno se s nimi pracuje. Je nutné vytvořit kvalitní nosný systém, protože váhou plodů (až 1kg) snadno dojde k lámání a poškození rostliny. JC03 vykazuje v podmínkách Montes de Luna velké sklony k hnilobě a je napadena téměř polovina rostlin, část z nich je ve fatálním stavu, proto tuto odrůdu nemohu příliš doporučit.

Ovoce má velké plody, intenzivní chuť a při krájení neuvolňuje tolik barviva, takže se s ním dobře pracuje.


AR

AR vytváří oválné plody s krátkými lístky a chuťově je více do sladko než například hybridum.


NEON

Odrůda neon vytváří maličké plody o váze do 300g, které se ale pyšní výraznou sladkostí.


TESORO

Tesoro je v překladu poklad, což skutečně vystihuje tuto odrůdu! Jde o jedinou samosprašnou červenou variaci, kterou na svých pozemcích pěstujeme a i přes její schopnost opylovat se bez naší pomoci, ji stejně opylujeme ručně. Ovoce díky našemu zásahu a správně vybraným opylovačům získává mnohem lepší vlastnosti. Jednou z nich je silnější slupka, ta je jinak velmi tenká a snadno se promáčkne.

Ovoce váží kolem 300-700g a jedná se o nejsladší ze všech odrůd!


Růžové odrůdy

PHYSICAL GRAFITTI

Physical grafitti je odrůdou, která si získala naši největší pozornost a v tuto chvíli se intenzivně věnujeme jejímu roubování. Rostlina je tvárná a dobře se s ní pracuje. Je velmi náchylná na vznik choroby Psí oko, která vytváří oranžové kulaté skvrny na listech. Choroba však nemá vliv na vývoj květů ani ovoce.

Plody mají hmotnost až 1200g, dužina je růžová a velmi chutná. Chuť i barvu lze ovlivnit opylením (PG+undatus = světlá barva, kyselejší chuť; PG + JC01 nebo marmel = tmavě růžová až neonová barva, výrazná sladkost).


PURPLE HAZE

Purple haze je samosprašná odrůda, která opět pozitivně reaguje na ruční opylování a spojení s jinými odrůdami. Sladko-kyselá chuť.

Fotodokumentace všech odrůd budu mít kompletní v září 2023, do té doby Vám bude muset postačit krátké video od studentky tropického zemědělství Adriany Brabencové, která u nás strávila několik měsíců na stáži.

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page