VÍTEJTE U KAPITÁNŮ
Jsme malá rodinná farma Ostrovchuti, působící na kanárském ostrově La Palma. Zabýváme se ekologickým pěstováním dračího ovoce, manga, avokáda, papáji, mučenky, pitangy, aceroly a karamboly. Naším cílem, je zlepšit kvalitu potravin dovážených do Evropy a poskytnout plnohodnotné informace o rostlinách a jejich pěstování.
Často se nás lidé ptají, jestli jsme cizinci a jak jsme se na ostrov vůbec dostali?
Jsme česká rodina, manžel Petr je rodák z Vrbna pod Pradědem a já Elisabeth vyrostla v Jindřichově Hradci. Seznámili jsme se v Praze, kde se i narodily naše dvojčata. Na La Palmu jsme se poprvé dostali v únoru 2018 a na podzim téhož roku jsme si zde koupili domek. Od té doby se hodně změnilo a díky Covidu jsme zde zůstali natrvalo.
Ani jeden z nás jsme nestudovali tropické zemědělství a nemluvili španělsky, takže se vše učíme až praxí.
Myšlenka a touha po pěstování je z mysli mého muže, Petra. Už odmalička ho bavilo pracovat na zahradě, ale nikdy neměl prostor k seberealizaci. To se změnilo až na ostrově. La Palma je díky své výjimečné poloze, sopečnému podloží a teplotní stálosti perfektním prostředím pro pěstování téměř čehokoliv. Navíc, se tu i kozel stane zahradníkem!
První pozemek jsme si pořídili s příchodem pandemie, abychom měli kam se uchýlit. Ve Španělsku nebylo možné projít se ani po ulici. Pozemek byl osázen avokády, mangem a dvěma citronovníky. V tuto chvíli na něm najdete i dračí ovoce, papáju, mučenku, pitangu, karambolu a angrešt. Kupodivu angrešt je tu nejtěžší pěstovat, protože ho vždycky sežerou divocí králíci... V tuto chvíli pěstujeme ovoce na ploše 11000m2 a všechno je to svah. Z toho důvodu volíme jiný způsob pěstovaní než na velkých rovných plochách v Africe, Vietnamu nebo Brazílii. O pěstování a dalších věcech se dočtete v blogu.
Jako hlavní plodinu jsme si zvolili dračí ovoce, pitaya. Jde o popínavý kaktus, o kterém se na tomto blogu dozvíte všechno co sami známe. Pěstujeme celou řadu odrůd a momentálně máme přes 1000 rostlin!
Všechno ovoce pěstujeme v BIO kvalitě, protože si vážíme přírody a nechceme ji zbytečně ničit. Ekologické zemědělství je občas náročné, obzvlášť když se musíte vypořádat s chorobami, ale každý problém má řešení.
Občas se setkáváme s nepochopením a kritikou ohledně života na ostrově. Neznalost Kanárských ostrovů někdy vyvolá dojem, že je to divočina bez civilizace a lidé nás osočují, že ničíme dětem budoucnost. Opak je však pravdou.
Život na La Palmě je plně civilizovaný. Je zde plně vybavená nemocnice, každá vesnička má svou školu/školku nebo můžete dát děti do velké školy, kam se dochází od 3let a jezdí tam i zpět školní autobus (samozřejmě zdarma). Děti mají ve škole obědy, to také není standart po celém světě. Jsou tu obchody, trhy, restaurace. Spojení s okolím trajektem nebo letadly. My i naše děti zde žijeme spokojený život, ve kterém nám chybí jen babičky. Moji rodiče ale sami zvažují stěhování k nám, protože s rostoucími cenami v Evropě, je život na ostrově mnohem levnější.
To by snad bylo o nás všechno. Jsme taková normální rodinka s velkým snem. Tím snem je zlepšení kvality potravin, které se do Evropy dováží. Věřím, že spousta z Vás chápe co mám na mysli. Uměle dozrávané, chemicky ošetřené ovoce by mělo být už minulostí! Pokud je něco pouze v sezóně, tak to tak i nechme. Sklízení o týdny dříve, jen aby se ovoce dostalo přes polovinu planety není správné. Vitamíny potřebují pro vznik čas.
Tohle je něco co můžeme a chceme změnit. Ovoce pečlivě vybíráme, a odesíláme zralé. Díky poloze ostrova a dobrému dopravnímu spojení na Prahu, odesílám dračí ovoce do 2dnů po sklizení, přímou linkou do Prahy z Tenerife. Kdo nás zná, tak už měl možnost sám vyzkoušet rozdíl v kvalitě a čerstvosti. Pokud jste naše ovoce ještě neměli možnost ochutnat, můžete objednat online na www.ostrovchuti.cz nebo nás navštívit na trzích, které najdete na stránce www.kanarsketrhy.cz.